Middlesex Rugby Committee Structure

Middlesex Rugby Officers


Bob Lawless
(Staines)
President


Eddie Keal
(Ruislip)
Chairman of Management Committee


Tim Miller
(LSRFUF)
Honorary Secretary


Charles Portsmouth
(Saracens Amateurs)
Honorary Treasurer

Past Presidents

Tom Brownsell (Hendon)
Brian East (Belsize Park)
Michael Barnes (Pinner & Grammarians)
Paul Astbury (Centaurs)
John Gunner (Rosslyn Park)
Andrew Mortimer (Old Millhillians)
Brian Martin (Chiswick)
Richard Gray (Mill Hill)
Charles Madge (Old Paulines)
Michael Christie (OMT)

Life Vice Presidents

Colin Bosley (London Welsh)
David Gershlick (Hendon)
Graeme Gattermole (Wasps)
Michael Foxwell (Old Gaytonians)
David Hiles (Pinner & Grammarians)
Charles Hogbin (Old Paulines)
Herbie Morgan (London Welsh)
Mike Searls (Ruislip)
Tony White (Old Haberdashers)

Vice Presidents

Lee Adamson (Saracens)
Nick Alway (CS Rugby 1863)
Martin Baker (Enfield Ignatians)
Dick Best (Harlequins)
Martin Bevan-Jones (Barclays Bank)
Alan Black (Wasps)
Kevin Bowring (London Welsh)
Dr Geoff Boxer (UCS Old Boys)
Andrew Brooks (Old Isleworthians)
Mick Collins (Enfield Ignatians)
Tim Cunis (Old Paulines)
Chris Cuthbertson (H’smith & Fulham)
Trevor de la Salle (Old Tottonians)
Mark Foster (OMT)
Alan Friell (London Scottish)
David Goodenough (Chiswick)
Sue Goodenough (Chiswick)
Derek Herriott (OMT)
Brenda Hobday (Ruislip)
Dr Mike Irani (Chiswick)
Bill Johnston (Staines)
Neville Jones (Metropolitan Police)
Rhidian Jones (Ealing)
David Karran (Harrow)
John King (Old Millhillians)
Earle Kirton (Harlequins)
Ken MacRae (Ruislip)

.

Michael Maillou (Kilburn Cosmos)
Anna McCann (Ealing)
John Montgomery (Met Police)
Nigel Orton (SRFUM)
Geoff Payne
Bruce Perkins (SRFUM)
Ernie Price (London Welsh)
Steve Rac (Staines)
Chris Ralston (Richmond)
Gareth Rees (West London)
Clive Roberts (Finchley)
Rev Nigel Rode (Ruislip)
Jerry Rogers (London Cornish)
James Russell (Sudbury & L Springboks)
Colin Seabrook (Finchley)
Cyril Shaw (LSRFUR)
Andrew Smart (Harrow)
Gerry Smart (UCS Old Boys)
Floyd Steadman (Saracens)
Rob Udwin (Chiswick)
Lyndon Walters (H’smith & Fulham)
Ian Webster (Mill Hill)
David Wellman (Saracens)
Roger Willingale (Chiswick)
John Wilson (SRFUM)
Ron Wilson (London Scottish)
Philip Wood (SRFUM)

Management Committee

The Management Committee ensures that the activities required to support our clubs and players in the development of rugby across the County take place as planned. Its Terms of Reference are:

  • Manage the affairs of the County
  • Prepare, in conjunction with the RFU Area Manager, the Strategic Plan, the annual Action Plan and the annual Budget of the County to reflect the strategies necessary to implement the policies of the County and the RFU. Regularly monitor, review, amend and report to the member clubs and the Groups as necessary
  • Make policy recommendations to the Annual General Meeting
  • Receive, approve and act upon as necessary the recommendations of the Standing Committees
  • Delegate as necessary the approval of any contracts, commitments and expenditure to the Hon Secretary, the Hon Treasurer or Standing Committee Chairmen
  • Co-ordinate and monitor the work of the Standing Committees
  • Ensure the County works to achieve the objectives of the RFU, to support its member clubs and to develop the playing of rugby in all forms within Middlesex

The Management Committee consists of the County Officers and the chairmen of the standing committees:

Chairman: Eddie Keal
President: Bob Lawless
Deputy President: Peter Baveystock
Hon Secretary: Dr Tim Miller
Hon Treasurer: Charles Portsmouth

Community Rugby: Louise Latter
Competitions: Andrew Smart
Finance: Charles Portsmouth
Governance: Tim Miller
Group Chairman: Andrew Smart
Independent Non-Executive: Trina Jackson
Chairman of Playing: Stephen Atkinson
Chairman of Communications: Waheed Aslam
RFU Council Representatives: Rob Udwin, Chris Cuthbertson

Assistant Hon Secretary: Simon Hardcastle (co-opted)

Middlesex 7s Committee

The Sevens committee is responsible for organising and managing the annual Middlesex 7s Festival at the conclusion of the playing season.
The Terms of Reference of the 7s Committee are to:

  • Organise, promote and manage an annual adult Sevens competition at a suitable venue for Middlesex Affiliated and Associate member clubs and universities and invitation teams, excluding clubs from the professional leagues (RFU levels 1 and 2) but including other clubs in temporary membership, student and university bodies, women’s rugby clubs and women’s sections of any member club
  • Ensure the competition is organised so that participating teams play at their appropriate league, merit, Bucs or designated level
  • To manage the competition on a minimum break-even financial basis

Chairman: David Gershlick
Secretary: TBC
Treasurer: Tom Brownsell
Event Manager: Rob Hodson
Competition Manager: Craig Silver
Operations: Malcolm Watts, Steve Partridge
7s Marketing Manager: Lonsdale Leggett-Flynn
Advertising & Sponsorship: Brian O’Connor
Promotions: Marissa Lowe, Charlie Harris
Referees: Eric Hewitt (LSRFUR)
Consultants: John Gunner, John O’Neill

Competitions Committee

The Competitions Committee Terms of Reference are to:

  • Manage and administer all Club Competitions and recommend appointments of officials to help administer league rugby
  • Promote competitions that cater for the development and retention of players

The Competitions Committee is responsible for the management of the RFU league system for Middlesex clubs, the running of the Middlesex Cup, Bowl and Vase competitions, the Griffin Cup women’s cup competition, and the running of the Middlesex Merit Table.

Chairman: Andrew Smart
Vice Chairman: Jon Clapham
Secretary: Inigo Churchill
Middlesex Cup: Lyndon Walters
Middlesex Bowl: Lyndon Walters
Middlesex Vase: Andrew Smart
North West Floodlit Cup: Andrew Smart
Griffin Cup (Women): Louise Latter
Vets Cup: Steve Partridge
Chairman, London & SE Division Organising Committee: Andrew Smart
Co-opted RFU Representative: Paul Astbury
Hertfordshire Competitions Chairman: Nikita Jackson

League Secretaries:
Paul Astbury (National 3 London & SE)
Andrew Smart (London 1 North)
Jon Clapham (London 2 North West)
David Williams (London 3 North West)
Simon Embleton (Herts/Middx 1)
Vic Devers (Herts/Middx 2)

Merit Tables:

Middlesex Merit Table: Andrew Smart
Middlesex Merit Table Cup: Steve Partridge
Herts/Middx Merit Table: Fred McCarthy
Vets Merit Table: Andrew Smart

Rugby Development Committee

The Community Rugby Committee looks after rugby at club level throughout the County. Its Terms of Reference are to:

  • Develop and implement plans in conjunction with the RFU professional staff to support the County in achieving its Strategic Objectives in relation to:
    • More players, officials, volunteers and partnerships
    • Better club and community facilities
    • Greater social inclusion and ethnic diversity
    • Helping clubs become more sustainable
    • Enjoyment for ALL
  • Ensure that the plans include the following:
    • Volunteers – Develop and strengthen volunteering within the County by working with the RFU volunteer executive and club volunteer coordinators
    • Women & Girls – Facilitate the growth in the women & girls game at club level
    • Students – Strengthen and grow all student rugby with an adult game outcome
    • Schools & the Wider Community – Develop a single reporting channel for non-club U6 – U18 rugby
    • Mini & Junior Rugby – Provide support, help and appropriate competitions for clubs who have mini or youth sections
    • Club Development – Provide support for all clubs to become more sustainable in terms of player base, facilities and RFU Accreditation
    • Club Referee & Coaching Development – Encourage the growth of club refereeing and coaching coordinators
    • Fixture Exchange and Player Exchange

Chairman: Louise Latter
Secretary: Ian Webster
County Officer Liaison: Bob Lawless
W&G RFU Rep: Louise Latter
Middlesex Schools’ Union: Davey Jones
YRA Co-ordinator: Rebecca Tweedy
Marketing Liaison: Alex Pereira-Inacio

Club Development
Funding & Facilities: Graham Lee
ClubSafe & Sustainability: Chris Moore
Club Sustainability Bursaries: Carol Isherwood

Volunteer Liaison
Club Volunteer Coordinator: Renato Cognias
Volunteer Recognition: Andy Brooks
CB Volunteer Co-ordinator: Brian East

Mini & Youth
13-18 Age Group: TBC
7-12 Age Group: Waheed Aslam
Student Rugby: James Perry

Refereeing & Coaching
Club Coach Co-ordinator: TBC
Club Referee Co-ordinator: Renato Cognias

Finance Committee

The Finance Committee Terms of Reference are to:

  • Make policy recommendations on all aspects for funding the game
  • Make policy recommendations for the distribution of International tickets
  • Review financial stability of Member Clubs
  • Make recommendations on grant and lottery applications to Member Clu
  • Prepare and review systems of budgetary control
  • Monitor, review and control all expenditure
  • Manage the County’s Investment Portfolio

Chairman: Charles Portsmouth
Secretary: Clive Roberts
Committee members: John Wilson, Steve Maltby

Auditors: Sproull & Co, 31-33 College Road, Harrow, Middlesex HA1 1EJ

Governance Committee

The Governance Committee Terms of Reference are to:

  • Advise the County, and its member clubs, on regulations rules and procedures
  • Conduct periodic risk audits and advise the Officers on compliance
  • Advise and monitor aspects of player safety and safeguarding.
  • Act as the Disciplinary committee for the County, oversee disciplinary procedures; appoint & retire Disciplinary Panel members and chairmen; provide training opportunities and support for panel members
  • Advise on refereeing matters and liaise with the London Society of RFU Referees and with all of the County’s other stakeholders, as necessary
  • Monitor and advise on smooth running of the County including aspects of PR/County communications, arrangements for administration, archives and support of clubs with club development and support a fixture exchange.
  • Liaise with other stakeholders
  • Support and advise other County Standing and Sub-committees as required.
  • Promote the ethos and core values of rugby football

Head Of Governance is the County Secretary: Tim Miller
Head of Discipline: Mick Collins
Welfare Officer: Andrew Smart
Safeguarding Officer: Neil Horchover
Archivist: Brian Martin
Disciplinary Secretary
: John Orr
Referee Liaison: John Orr

Disciplinary Panel

Disciplinary Panels meet as necessary weekly on Mondays throughout the season. They deal with discipline matters at level five and below. Disciplinary Panel Members are:

Nick Alway, Andy Brooks, Paula Carter, Mick Collins, Gavin Hindley, Barnaby Hone, Bill Johnston, Brian Martin, Tim Naylor, Nigel Orton, Roger Willingale

John Orr is the secretary of this group and it is to him that incidents of ‘ordering off’ should be reported within 48 hours of the event by email: discipline@middlesexrugby.com

Schools discipline is dealt with by the Head Teacher and youth discipline by the club, with both instances reviewed by the Schools’ and Youth Disciplinary Secretary, Caron Evan-Evans, email: cree@mstn.org.uk

Group Officers Committee

The Group Officers Committee comprises the four Chairmen and Secretaries of each regional Group, as elected by the Group clubs. Its Terms of Reference are to:

  • Elect its own Chairman and Secretary from those elected by Group Clubs or from County volunteers
  • Ensure that the Groups meet on a regular basis
  • Serve as a link between the Management Committee and member Clubs by providing a conduit for feedback and for communication
  • Select focus topics for Group meetings of relevance to member Clubs
  • Meet after each cycle of Group meetings is complete, receiving minutes of each meeting and determining appropriate action

Chairman: Andrew Smart
Secretary: Simon Hardcastle
North Chairman: Brian East
North Secretary: Sean Burke
North West Chairman: Andrew Smart
North West Secretary: Mark Foster
South Chairman: Jerry Rogers
South Secretary: Lyndon Walters
West Chairman: Andy Brooks
West Secretary: Nick Dance

Player & Coach Development Committee

The Player & Coach Development Committee manages all representative rugby within the county, under the Team Middlesex umbrella. Its Terms of Reference cover two areas:

PLAYER DEVELOPMENT:

  • Ensure that there is a quality and fully transparent identification, playing, training and skill development programme supported by the very best coaching for all players representing the County
  • Engage fully with all clubs, schools and universities to maintain and develop the player pathway to enable players to perform to their fullest possible potential and to the highest level of their aspirations, skill and experience
  • Meet regularly to discuss on-going playing development issues and evaluate progress with the RFU Coach & Player Development Officer (CPDO), directors, managers and coaches of all the playing sides
  • Ensure that the Playing Budget is adequate and controlled
  • Liaise with the appointed Academy in relation to the Developing Player Programme

Chairman of Playing: Stephen Atkinson
Team Middlesex Admin: Nicky Fielder

Senior Player Development Team

Director of Senior Rugby: Stephen Atkinson
Senior Team Manager: Mark Jackson
U20/U23 Team Manager: Allan Ferries

Youth Player Development Committee

Director of Youth Rugby: Martin Crossan
U15 Team Manager: Lachlan Dunbar
U16 Team Manager: Lachlan Dunbar
U17/18 Team Manager: Richard Wilmott

Women & Girls’ Development Team

Director of W&G Rugby: Stuart Willis
Senior Women Team Manager: Stephen Atkinson
Girls U15/ U18 Manager: Leroy Arbouine

Middlesex Vets
Team Manager: Rod Jermy

Middlesex Coaching Association

Chairman: Andy Keast
RCD Irish Representative: Richard Hicks
Academy Manager: Patrick O’Grady
Secretary: Camilla Hulf
Mentoring Advisor: Tony Robinson
Middlesex Liaison: Bob Lawless
Marketing: Lonsdale Leggett-Flynn

Middlesex Schools RFU

Hon President: Bob Lawless
Chairman: Davey Jones
Hon Treasurer: John Wilson
Disciplinary Secretary: Caron Evan-Evans
Committee Members: Kevin Moran

U12 Festival Organiser: Kevin Moran
U13 Festival Organiser: Ben Wassell

Middlesex Representatives on other Committees

RFU Council: Chris Cuthbertson, Rob Udwin
London & South East Division: Bob Lawless, Brian Martin
ERCA: Brian East